SSS

Sıkça Sorulan Sorular:

 

1561-Baykuşlar Toplanıyor’da eleme nasıl yapılır?

BT’da eleme süreci biraz karmaşıktır. Başvurusunu yapan katılımcının sadece iletişim amaçlı e-mail adresi ve okul bilgisi alınır. Başvuru formunu değerlendirilirken oluşturan puanlama sistemine göre, her bir baykuşun aldığı puanların ortalaması alınır ve yüksekten düşüğe sıralama yapılır. Katılımcı listesi bu şekilde oluşturulur.

 

576- Baykuşlar Toplanıyor kaynağını nerden sağlıyor?
BT, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yaz Okulu Komisyonu gönüllüleri tarafından yapılan görüşmeler sonucu elde edilen sponsorluklarla gerçekleştirilir?

 

124-Atölyelerde yürütücü olacak mı?

Baykuşlar Toplanıyor 12’de yürütücülerin konumu az da olsa değiştirilmeye çalışıldı. Bize göre yürütücü, kendi kurgusu doğrultusunda katılımcıyı yönlendiren değil, atölye katılımcılarının kendi oluşturdukları kurguyu sağlamlaştırmaları için atölyede bulunan ve istedikleri konuya yönelmelerinde yardımcı olan kişidir. Bu sebeple, atölyelerde yürütücünün kesin varlığı görülemese de, yokluğu söz konusu değildir.

 

864- Atölye seçimimi nasıl yapabilirim?
BT’12de atölye seçimleri isteğe göre yapılabilir. Bulunduğun atölyenin ilerleyişinin belirlenmesinde yardımcı olabilir, süresini atölyendeki diğer arkadaşlarınla kendin belirleyebilirsin. Katılımcının ve yürütücünün daha önceden bilgisinin olmadığı konu başlıklarından zaman zaman kura ile zaman zaman ilgini çekip çekmemesine göre seçim yapabilirsin.

 

345-Atölye süresi ne kadar?

Atölye süresi, atölye katılımcıları tarafından, atölye başlangıcında öngörülen ve BT’12 organizasyon ekibine bildirelen bir kavramdır. İki günlük ya da beş günlük bir atölyeyi diğer baykuşlarla beraber oluşturabilirsin.

 

1346- Etkinlik süresince kimden yardım alabilirim?

Etkinlik süresince iş bölümü yapılacağı için aslında herkesten yardım alabilirsin. Ancak etkinliğin organizasyon aşamasında çalışmış baykuşların daha iyi yardımcı olabileceğini düşündüğün bir durum olursa, bu baykuşlardan birini bulmalısın.

 

1458- Etkinlik alanına nasıl ulaşabilirim?

Etkinliğimiz M.E.B. Nevvar Salih İşgören Anadolu Ticaret Lisesi (Eski Sümerbank) kampüsünde gerçekleşecektir.

a) İzmir’e otobüsle geliyorsan;

Firmanızın Alsancak servisine binip şöföre M.E.B. Nevvar Salih İşgören Anadolu Ticaret Lisesi’nde ya da Yaşar Üniversitesi Alsancak Kampüsü’nde inmek istediğinizi söylemelisiniz. Eğer ulaşım firmanız servis hizmeti sağlamıyorsa Alsancak istikametine giden bir otobüs veya dolmuşa binip, yine yukarıda belirtilen noktalarda inmek istediğinizi şöföre iletiniz.

b) İzmir’e havaalanından giriş yapıyorsan, havaalanından banliyö trenine bin ve Halkapınar istasyonunda in. Halkapınar Metro istasyonunun hemen yanından kalkan otobüslerden 169,986,70,576 numaralı olanlardan biri mutlaka durakta bekleme yapıyor olacaktır, bu otobüslerden birine bin ve Yaşar Üniversitesi durağında in (Otobüs duraktan kalkar kalkmaz zile basarsan işini garantilemiş olursun). Yaşar Üniversitesi Alsancak kampüsünn yanındaki sokaktan ilerlersen kampsümüze ulaşabilirsin.

 

23-BT’12de çalışma saatleri nasıl?

BT’de atölyeler gece gerçekleştirilir. Ancak isteğe bağlı olarak, oluşturulan grupplarla gündüz gerek kampüste gerek şehir içinde mobil atölyeler, atölyeleri destekleyecek geziler yapılması mümkündür

 

57-Gelmeden önce herhangi bir hazırlık yapmam gerekiyor mu?

Kendini geliştirmek adına okumalar yapabilirsin. Bununla birlikte diğer baykuşlarla paylaşmak istediğin kitap, film, müzik, belgesel vs var ise bunları yanında getirmen iyi olacaktır.

 

45- İzmir’i tanıma fırsatım olacak mı?

Atölyeler gece olacağı için atölye kapsamında böyle bir fırsatın olmayabilir. Ancak merkezi bir noktada olacağımız için gün içinde kendine bu fırsatı yaratabilirsin.

 

24-Kimler başvurabilir?

BT mimarlık öğrencileri buluşması olmasına rağmen mimarlık öğrencileriyle sınırlı değildir. Tasarım, tiyatro, güzel sanatlar gibi alanlarda çalışanlar da BT’12ye başvurabilir.

 

4- Başvuru formunda söz edilen ürün nedir?

Söz edilen ürün, yöneltilen soru üzerine düşündüğün herhangi bir şeyi aktarma yöntemindir. Yazı, çizim, video, ses vs olabilir.

 

9-Ürün hazırlamak için pek zamanım kalmadı ancak BT’12ye başvuru yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Başvuru formuna vereceğin yanıtları ve içerdiği düşünceleri görmeyi biz de çok isteriz. Son başvuru tarihi 29 Haziran 23.59 olarak duyurulmuştur, ancak bu süre yaz okulu komisyonunun kararı ile uzatılabilir.